Informacje
Parownice - jak, czym i gdzie czyścić parownicą.
PORADY JAK CZYŚCIĆ PAROWNICĄ?
- Wyposażenie kuchenne ze stali nierdzewnej
Porada - pranie ściereczek frotte: Ściereczki Kärcher można prać w temperaturze do 60°C. Nie stosuj jednak żadnych płynów zmiękczających, gdyż mogą one osłabić zdolność ściereczki do absorpcji brudu i wody. Poniżej więcej informacji o możliwym wyposażeniu dodatkowym do parownic Kärcher.
- 1. Tłuste plamy, które szpecą stalowe okapy, blaty i piekarniki najskuteczniej można usunąć techniką parową z użyciem dyszy ręcznej w miękkiej powłoczce frotte. Następnie należy przetrzeć do sucha wilgotną powierzchnię za pomocą żółtej ściereczki z mikrofibry (wyposażenie dodatkowe).
- 2. Jedynym sposobem usunięcia tłustego filmu jest dłuższe działanie na powierzchnię strumieniem gorącej pary i jednoczesne przecieranie powierzchni ściereczką frotte.
- 3. Tłuszcz i pozostałe zabrudzenia zbierają się na powłoczce, dlatego podczas sprzątania należy często wymieniać powłoczki.
- 4. Powierzchnię należy czyścić stopniowo i naprzemiennie: za pomocą dyszy parowej i miękkiej ściereczki.
- - FUGI
- 1. Do czyszczenia fug najlepiej zastosować dyszę do detali zaopatrzoną w okrągłą szczotkę.
- 2. Dzięki strumieniowi pary i energicznemu szorowaniu można usunąć nawet wyjątkowo uporczywe zabrudzenia.
- 3. Po czyszczeniu parowym należy osuszyć wilgotną powierzchnię za pomocą miękkiej, chłonnej ściereczki.
UWAGA: fugi silikonowe należy delikatnie czyścić jedynie za pomocą strumienia pary, tak by ich nie uszkodzić. - 1. Czyszczenie parowe płyt ceramicznych jest wyjątkowo proste. Wystarczy okrągłą szczotkę zamocowaną na dyszy do detali wyposażyć w spiralną myjkę ze stali szlachetnej.
- 2. Nie należy obawiać się porysowania ceramicznej powierzchni płyty przy zastosowaniu metalowej myjki z dyszą parową, gdyż gorąca para wytwarza rodzaj poduszki, po której „szybuje” druciany zmywak.
- 1. Jeżeli kamień jest stary i trudny do odspojenia, dyszę należy uzbroić w szczotkę. Jeśli jest to konieczne, można nawet zastosować szczotkę z mosiężną szczeciną.
- 2. Powierzchnie pokryte grubą warstwą kamienia należy spryskać octem bądź kwasem cytrynowym i odczekać chwilę aż wsiąkną w osad przed usunięciem ich za pomocą dyszy parowej.
- 3. Regularne czyszczenie armatury za pomocą parownic zapobiega odkładaniu się kamienia.
- 1. Przed pierwszym użyciem parownicy do czyszczenia okien, należy przeprowadzić czyszczenie wstępne. Przetrzyj dokładnie każde okno za pomocą dyszy ręcznej zaopatrzonej w powłoczkę.
- 2. Następnie nałóż parę na całą powierzchnię. Jeśli myjemy okna zimą, szyby należy najpierw ogrzać parą z odległości 5 cm.
- 3. Usuń parę za pomocą ściągaczki do okien. Od czasu do czasu przetrzyj gumową listwę ściągaczki za pomocą suchej ściereczki (na szybie nie pozostaną zacieki).
- 4. Jeśli na ramie okiennej pojawią się krople wody, można je łatwo usunąć za pomocą ściereczki.
- 1. W celu wyczyszczenia podłogi, należy zastosować dyszę podłogową z zamocowaną ściereczką. Kärcher poleca stosowanie ściereczek bawełnianychznajdujących się w standardowymwyposażeniu parownic lub ściereczek z mikrofibry stanowiących ofertę wyposażenia dodatkowego.
- 2. Podłogę należy czyścić szybkimi ruchami zarówno do przodu jak i do tyłu, nie przerywając ciągłego podawania pary. Aby wyczyścić szczeliny pomiędzy płytkami należy przemieszczać dyszę nie tylko horyzontalnie, ale także po przekątnej w stosunku do spoin.
- 1. Podłogi laminowane i parkiety (ale nie podłogi olejowane czy woskowane) można czyścić ograniczając ilość pary do połowy (regulacja na pistolecie parowym). Nie należy trzymać dyszy w jednym miejscu przez dłuższy czas, lecz czyścić szybkimi ruchami. Wilgoć resztkowa wysycha wówczas szybko nie pozostawiając zacieków.
- 2. Na dyszę parową należy założyć 2 ściereczki (w sumie 4 warstwy), tak by jak najmniejsza ilość pary miała bezpośredni kontakt z podłogą.
- 1. Do prasowania parowego ustaw żelazko na maksymalną temperaturę. Ciągły przepływ pary ochroni tkaniny przed przypaleniem bez względu na to czy prasujesz bawełnę, jedwab czy len.
- 2. Teflonowa stopa żelazka chroni ciemne delikatne materiały przed wybłyszczeniami (np. len). Dzięki teflonowej stopie koszulki z nadrukami można prasować bez wywracania na lewą stronę.
- 3. Wysokie ciśnienie pary umożliwia prasowanie grubych materiałów (takich jak jeans) wyłącznie z jednej strony. Nie przyciskaj żelazka zbyt mocno i wolno je przesuwaj po tkaninie.
- 1. Dzięki specjalnej dyszy do odświeżania ubrań (wyposażenie opcjonalne) czynność ta jest dziecinnie prosta. Para skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy z wszystkich tkanin.
- 2. Za pomocą dyszy można łatwo usunąć nitki, włosy oraz zmechacenia z tkanin (służy do tego rzep na spodniej stronie dyszy). Gorąca para rozprostowuje zagniecenia na rozwieszonych zasłonach i na ubraniach, które nie mogą być prasowane (np. garniturach), nie powodując wybłyszczeń.
- 1. Tapicerka meblowa: przytrzymuj dyszę bokiem, nie horyzontalnie. Strumień pary „zdmuchnie” plamę prosto w trzymaną tuż obok ściereczkę.
- 2. Rośliny pokojowe: spryskaj roślinę parą z odległości 20-30 cm i usuń zwilżony kurz ściereczką.
- 3. Uporczywy brud: rotacyjna dysza turbo usuwa najbardziej uporczywe zabrudzenia.
- 4. Osady z mydła i kamienia: chłonna powłoczka z mikrofibry z łatwością usuwa z kabin prysznicowych osady z mydła i naloty kamienne.
- 5. Kaloryfery: za pomocą dyszy do detali aplikuj parę na kaloryfer. Wytrzyj usunięte zabrudzenia i osusz powierzchnię ściereczką. Jeśli kaloryfer znajduje się nad wrażliwą na wilgoć podłogą, polecamy ułożenie pod nim ręcznika.
- 6. Wyposażenie: miękka powłoczka welurowa jest szczególnie dobra do usuwania brudu oraz absorbowania go. Dzięki temu drobiny brudu nie pozostają na wyczyszczonej powierzchni.
- 7. Specjalne wyposażenie do prac remontowych w domu pozwala sprawnie usuwać stare tapety i pozostałości kleju wykorzystując właściwości gorącej pary wodnej. Umożliwia w ten sposób sprawne przygotowanie ściany do ponownego tapetowania lub prac malarskich. Usuwanie tapet metodą parową minimalizuje także bałagan spodziewany przy pracach remontowych.
- - Płyty grzewcze i piekarniki
Porada - uporczywy brud:Dobrze zwilż zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na chwilę żeby namokła. Łatwiej będzie wtedy usunąć brud, a zabrudzona powierzchnia zostanie w ten sposób przygotowana do użycia drucianego zmywaka.
- - Armatura kuchenna i łazienkowa
- - Okna i powierzchnie przeszklone
- - Płytki podłogowe
Porada - wstępne odkurzanie:Przed wyczyszczeniem podłogi za pomocą parownicy warto przedtem starannie ją odkurzyć. Pamiętaj aby przed parowym czyszczeniem podłóg laminowanych upewnić się, ze zostały one właściwie położone i dopasowane.
- - Podłogi laminowane
- - Prasowanie
- - Odświeżanie ubrań
- - Pozostałe zastosowania
Pozostałe aktualności
Parownice - jak, czym i gdzie czyścić parownicą.
K 5.2012 specjalny model przygotowany według wymagań użytkowników!
Hmmm, jak tu ładnie pachnie!! Niweluj brzydkie zapachy z RM 768 iCapsol Odor Stop
Urządzenie do czyszczenia podwozi Chassis Cleaner
Nowa linia urządzeń HDS klasy kompakt
Zamiatarki do ciężkich prac na dużych powierzchniach nowa seria KM
B 40 najmłodsza szorowarka w rodzinie!
Nowe odkurzacze NT 25/1 AP oraz NT 35/1 AP
Dowiedz się więcej o czyszczeniu suchym lodem.